fbpx

Relacje ze świata automatyki/mechaniki/motoryzacji.

Auto w leasingu konsumenckim – czy warto?

Leasing to bardzo popularna forma finansowania zakupu samochodu, wśród klientów biznesowych, jednak coraz częściej decydują się na nią także, prywatni nabywcy. Dlaczego? Powodów jest, co najmniej kilka, ale przede wszystkim, jest to jeden ze sposobów na zakup pojazdu na atrakcyjnych warunkach, bez ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku lub zaciągania kosztownego kredytu w banku.

Leasing konsumencki

Najprościej rzecz ujmując, leasing konsumencki to wypożyczenie/dzierżawa samochodu przez firmę leasingową, do użytku prywatnego klienta, z prawem do jego późniejszego wykupu. Decydując się na zakup auta w leasingu, zobowiązujemy się do płacenia regularnych rat, a do czasu całkowitej spłaty, nie jesteśmy formalnymi właścicielami pojazdu, natomiast cena wykupu, to zazwyczaj 1% początkowej wartości samochodu. Z uwagi na stale rosnące zainteresowanie taką formą finansowania wśród osób fizycznych, coraz więcej firm, umożliwia im zakup samochodu w ten sposób. Jedną z nich jest Opel, który przygotował ofertę leasing opel dla klientów, nieprowadzących działalności gospodarczej. Dotyczy ona zarówno aut nowych, jak i używanych.

Wady i zalety leasingu

Zaczynając od pozytywnych aspektów, jako główną zaletę leasingu konsumenckiego, możemy wymienić niższy koszt miesięcznej raty, w porównaniu z kredytem, choćby ze względu na wysokość odsetek bankowych. Dodatkowo, bez zbędnych formalności otrzymamy samochód wcześniej zarejestrowany i ubezpieczony, a więc gotowy do jazdy. Firmy leasingowe mają także, znacznie uproszczone procedury – leasing udzielany jest jedynie na podstawie dwóch dokumentów tożsamości i zaświadczenia o zarobkach. Ale nie możemy zapominać także o wadach. Jedną z najważniejszych, jest brak prawa własności. Wadą jest również to, że w przypadku wystąpienia szkody całkowitej, np. w wyniku kolizji drogowej lub kradzieży samochodu, umowa wygasa i w takiej sytuacji leasingodawca najczęściej żąda od konsumenta, natychmiastowej spłaty całości pozostałych rat. Dodatkowo, osoba fizyczna nie ma z leasingu żadnych korzyści podatkowych, jak ma to miejsce w przypadku firm. Wobec tego, rat leasingowych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu oraz nie ma możliwości odliczenia VAT-u.

Zatem, czy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ta forma finansowania nie jest pozbawiona zalet, ale także wad, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeanalizować wszystkie możliwości finansowania zakupu samochodu i wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja
Ostatnio opublikowane przez Redakcja (zobacz wszystkie)

Skildu eftir svar

Your email address will not be published.