fbpx

Relacje ze świata automatyki/mechaniki/motoryzacji.

Kamerki samochodowe a prawo – co trzeba wiedzieć?

Kamerki samochodowe w ostatnich latach bardzo mocno zyskały na popularności. Coraz chętniej montujemy je pod lusterkiem naszego auta po to, by chroniły nasze interesy podczas różnych nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Na pewno przed zakupem takiego urządzenia wielu z Was zadaje sobie pytanie – czy to legalne? Dlatego dziś odpowiemy Wam, czy z czystym sumieniem możecie na co dzień korzystać z takich urządzeń.

Kamery samochodowe – podstawowe informacje

Wideorejestratory zwane też kamerami samochodowymi to niewielkie urządzenia których zadaniem jest rejestrowanie zarówno przebiegu tras przemierzanych przez nas na co dzień, jak i tego co dzieje się wokół samochodu, gdy pozostawiamy go na parkingu.

Materiał wideo pozyskany w taki sposób może stanowić ważny dowód gdy dochodzi do różnych zdarzeń na drodze – takich jak wypadki i kolizje. Nagrania możemy przekazać zarówno policji, jak i wykorzystać w charakterze dowodu sądowego.

Co ciekawe materiał nagrany za pośrednictwem wideorejestratora może również być wykorzystany podczas wytaczania procesu cywilnego sprawcy rozmaitych szkód nam wyrządzonych, lub podczas kontaktów z ubezpieczycielem w celu wypłaty środków po zdarzeniu.

Uwarunkowania prawne związane z korzystaniem z wideorejestratora

W Polsce korzystanie z wideorejestratorów jest całkowicie legalne. Nieco inaczej wygląda kwestia udostępniania nagrań pozyskanych za ich pośrednictwem. Przede wszystkim warto wspomnieć, że w naszym kraju statusu danych osobowych nie mają tablice rejestracyjne, więc nie musimy ich zakrywać (kwestię tą reguluje Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych).

Nie możemy natomiast publikować wizerunku osób zarejestrowanego na nagraniach. W tym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody osoby utrwalonej na wideo. W przeciwnym razie bowiem może nas ona oskarżyć o naruszenie dóbr osobistych i wytoczyć nam proces cywilny w którym będzie domagać się zadośćuczynienia.

Wyjeżdżając za granicę warto natomiast dowiedzieć się, czy w danym kraju korzystanie z kamer samochodowych jest legalne. Sporo krajów liberalnie podchodzi do tej kwestii. Mamy też jednak takie, w których rejestrowanie materiałów wideo podczas jazdy jest surowo zabronione (wystarczy wymienić Austrię, wybrane kraje związkowe Niemiec, czy Szwajcarię).

Cechy dobrej kamery samochodowej

Większość wideorejestratorów oferuje nam aplikację kliencką dla Androida lub iOS, umożliwiającą zarządzanie pracą takiego sprzętu. Dobre rozwiązanie tego typu serwują nam kamery samochodowe Nextbase.

Nowoczesne urządzenia bardzo często wyposażone są w Wi-Fi, które pozwala na wygodne pobieranie nagrań na pokład naszego smartfona, oraz GPS. Zadaniem tego drugiego modułu jest – na przykład – rejestrowanie tego, z jaką prędkością poruszamy się na trasie. Owa informacja może okazać się kluczowa w momencie kolizji, bądź wypadku.

Dobrej klasy kamera samochodowa powinna oferować nam również wysoką jakość materiałów wideo nagrywanych za jej pośrednictwem. Mowa o rozdzielczości Full HD lub nawet 4K. Warto sprawdzić czy wspiera także funkcje HDR oraz tryb nocny.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja