fbpx
https://codeengineers.com/pl/definition/5-x-x-3-3/Algorytm-Google-szwecja-w-szwecji-google.se-malm%C3%B6
Lifestyle-trend życia na wyciągnięcia ręki-ciekawe i życiowe news’y - lifestyle sponsorowany artykuł - Odkryj swój styl-portal o poglądach i ciekawych aspektach zachowań
Kołtyś Investorius biznes-go minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach7-6
antykorozja https://www.excor.pl/ Płyn antykorozyjny dla przemysłu Skuteczna ochrona antykorozyjna podczas długiego transportu. Zamów online.     
    https://vonshu.com/pl/pokrowce-na-siedzenia/
    https://oyalza.com/pl/10-sztuk-ampulki-12-v-t4w-ba9s-bax9s-t10-w5w-super-2w-auto-led-swiatla-canbus-12-v-samochodow-boczny-kierunkowskaz-zarowka-hamulca-cieple-biala-lampa/     taśma samoprzylepna z rzepem

Relacje ze świata automatyki/mechaniki/motoryzacji.

Łożyska kulkowe, stożkowe i walcowe – charakterystyka porównawcza

Coraz częściej rozwiązania technologiczne są udoskonalane, właściwie postęp towarzyszy nam cały czas. Celem jest usprawnienie pracy ludzi i redukcja czynników wpływających na awaryjność urządzeń. Jest ich mnóstwo, często są wykorzystywane do budowy maszyn. Dzięki łożyskom mamy do czynienia z ruchem obrotowym. Oczywiście mamy ich różne rodzaje, które właśnie przedstawimy w tym tekście, dla lepszego rozróżnienia i zrozumienia tematu.

Łożyska kulkowe
Najbardziej powszechne, toczne, a elementem tocznym są w nich specjalne kulki. Kształt bieżni warunkuje przenoszenie obciążeń – osiowo lub promieniowo. Przy tym zostaje zachowana duża prędkość obrotu. Ich budowa jest prosta, modele i rozmiary mają często, mimo różnic, zastosowanie w maszynach, które są nastawione na niezawodną pracę na świetnych parametrach. Cecha, która wyróżnia łożyska kulkowe to fakt, że mogą pracować w temperaturze do 100C. Nie będą traciły swojej funkcjonalności.

Łożyska stożkowe
Cecha pierwsza, która odznacza te łożyska to świetne toczne właściwości. Stożkowe łożyska mają na pierścieniach bieżnie stożkowe, a pomiędzy nimi wałki stożkowe. Zastosowanie to przełożenie złożonych obciążeń. Powoduje, że często znajdują one zastosowanie w maszynach i różnych urządzeniach.

Co wpływa na parametry i trwałość ich pracy? Przede wszystkim powierzchnia styku czoła wałeczka z obrzeżem prowadzącym, profile bieżni. Dodatkowo też dokładność wykonania profilu i docieranie. Poza tym, podział stożkowych łożysk to jednorzędowe, dwurzędowe oraz wielorzędowe. Pierwsze dwa typy wykorzystywane są w kolejowych przekładniach i innych, które są stosowane w przemyśle. Wielorzędowe z kolei sprawdzają się jako łożyskujące walce w walcarkach.

Łożyska walcowe
Oczywiście – także wykorzystywane w przemyśle. Także rozłączne jak stożkowe, więc możemy rozdzielić na części. Minimum jeden z pierścieni wchodzący w skład łożyska nie posiada bieżni. To procentuje przy montażu w trudnych miejscach. Dostępne są w wielu konstrukcjach i seriach wymiarowych czy wielkościach.

Co wpływa na trwałość walcowych łożysk? Na pewno powierzchnia styku czoła wałka, wykończenie powierzchni. Typ budowy tego łożyska powoduje, że mogą przenosić znacznie większe promieniowe obciążenia niż dwa opisane wyżej. Gdy użytkowanie jest prawidłowe, można z nich korzystać nawet kilkanaście lat. Głównie w walcarkach i obrabiarkach.

O różnicach w budowie i zastosowaniach, można powiedzieć jeszcze wiele. Jeśli ktoś chce wybrać dla siebie najlepsze łożyska, warto zwrócić się do firmy EBMiA.pl.

Artykuł został stworzony dzieki fachowcom ze sklepu EBMiA.pl oferujący wysokiej jakości siłowniki pneumatyczne pod adresem: https://www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-silowniki-pneumatyczne-c-1452_1889.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.