fbpx

Relacje ze świata automatyki/mechaniki/motoryzacji.

Wymiana opon – dlaczego jest tak ważna

Dość często w trakcie użytkowania naszego auta zapominamy o oponach, a przecież jest to jeden z najważniejszych jego elementów, równie istotny, jak hamulce czy silnik.

Wymiana opon – wpływ na bezpieczeństwo

Trzeba powiedzieć to wprost – opony mają realny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem! To one zapewniają jedyny kontakt auta z podłożem, dlatego warto zadbać o to, by opony naszego auta były jak najlepsze.

A co na ten temat mówią przepisy? Określają jedynie minimalną wysokość bieżnika opony, która powinna wynosić 1,6 mm. Jeśli jest niższa – opona nie nadaje się już do użytku. Trzeba jednak pamiętać, że jazda na tak zużytych oponach jest najzwyczajniej niebezpieczna. Niski bieżnik za wolno odprowadza wodę przy większych prędkościach, przez co auto szybciej wpada w poślizg i o wiele słabiej hamuje. Większość ekspertów zaleca wymianę opon https://rotateit.pl/page/montaz już przy około 3 mm głębokości bieżnika.

Ważnym aspektem jest również wiek opon. Co prawda nie ma tutaj jednoznacznych wymogów prawnych, ale jeśli poprawnie je użytkujemy oraz przechowujemy po sezonie, z pewnością posłużą nam długo. Pewnie jesteście ciekawi jak długo. Istnieje duże ryzyko, że po upływie 5ciu lat guma po prostu zacznie parcieć. Dlatego należy na bieżąco obserwować opony, w tym także kontrolować w nich ciśnienie. Z zasady przyjmuje się, że opony powinno się użytkować do 10ciu lat od daty ich produkcji.

Nie bez znaczenia jest również jakość opon. Tanie chińskie nie mogą się równać z oponami uznanych marek, nawet tymi niskobudżetowymi. Tanie lub zużyte znacząco wydłużą drogę hamowania naszego auta, szczególnie na mokrej nawierzchni i to nawet o kilka metrów.

Warto również dodać, że wiele systemów w aucie może działać nieprawidłowo, gdy opony są nierówno zużywane lub są w złym stanie technicznym.

Pamiętajmy więc, że nasze życie i zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie warto oszczędzać na oponach i jak bardzo ważna jest wymiana opon.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja