fbpx

Relacje ze świata automatyki/mechaniki/motoryzacji.

Zakup używanego samochodu

Wielu z nas decyduje się na zakup używanego samochodu. Względy bywają różne – może być  to niższa cena lub możliwość kupna samochodu, którego nie ma już w produkcji.

Bez znaczenia na to, jakimi pobudkami się kierujemy, ważne jest, by zakup był udany i byśmy nie trafili na tzw. „minę”.

Na co zwrócić uwagę? Co warto sprawdzić przed zakupem? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.

  1. Historia samochodu

Szczególnie jeśli kupujemy samochód sprowadzany z zagranicy, ważne jest by sprawdzić historię pojazdu. Jednym  ze sposobów jest zweryfikowanie książki serwisowej – należy upewnić się, czy wszystkie podpisy i pieczątki wyglądają na oryginalne i czy liczby, takie jak przebieg oraz daty się zgadzają.

Jeżeli mamy dostęp do numeru VIN (Vehical Identification Number), warto udać się do dealera danej marki, by sprawdzić historię pojazdu w bazie danych, bądź skorzystać ze stron internetowych oferujących podobne usługi.

PAMIĘTAJ!

Każdy sprzedawca będzie zapewniał nas, że auto jest bezwypadkowe, co często okazuje się nieprawdą. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy obawiać się drobnych, niegroźnych stłuczek i zarysowań, tym bardziej kupując kilkuletni samochód -> najważniejsze, by nie uczestniczył on w żadnej poważnej kolizji.

 

  1. Wnętrze pojazdu

Nie chodzi tutaj o walory estetyczne wnętrza, lecz o stopień zużycia takich elementów jak: kierownica, pedały, siedzenie kierowcy, włączniki świateł itp. Komponenty te często potrafią pokazać realny przebieg samochodu, niekoniecznie zbieżny z tym na wyświetlaczu (mocno zużyte wnętrze świadczy o dużej eksploatacji, co jest równe dużemu przebiegowi). Warto także zwrócić uwagę na zapach – jeżeli sprzedawca zawiesił w każdym możliwym miejscu choinki zapachowe, możliwe że chce ukryć popowodziową historię pojazdu.

 

  1. Stan wizualny

Jak pisałem wyżej, nie należy bać się samochodu po małej stłuczce parkingowej, czy innej niegroźnej przygodzie. Jeśli wszystko zostało porządnie naprawione, nikt nawet nie zauważy różnicy. Na tym właśnie będzie polegało nasze zadanie, sprawdzić czy widać różnice. Źle spasowane elementy, odróżniający się lakier, czy ślady korozji – na to warto zwracać uwagę. Przed oględzinami samochodu należy także poczytać o jego usterkach – możliwe, że korozja w danym modelu pojawia się w konkretnych miejscach, co wskazuje na wadę fabryczną, nie zaś źle przeprowadzoną naprawę.

 

  1. Stan techniczny

Jeżeli nie posiadacie wiedzy na temat mechaniki samochodowej, warto na oględziny zabrać ze sobą mechaniką, bądź zaprowadzić oglądane auto do najbliższej stacji diagnostycznej (oczywiście za zgodą właściciela). Będzie to koszt w granicy kilkuset złotych, warto jednak wydać taką kwotę, by zyskać pewność, że nie trafimy na niesprawny pojazd, którego koszt naprawy przekroczy koszt zakupu.

 

Kilka słów podsumowania

Kupując używane auto, zwróćmy uwagę na każdy detal – nie kupujmy samochodu pod wpływem emocji. Zakup ten powinien być przemyślany. Pamiętajmy również, że nie istnieją samochody idealne, trzeba rozsądnie przemyśleć wszystkie „za i przeciw” oraz koszty eksploatacji i spodziewanych napraw.

Szerokiej drogi!

 

Specjalista Google Ads i Analytics w CodeEngineers.com
Nazywam się Piotr Kulik i jestem specjalistą SEO, Google Ads i Analytics. Posiadam certyfikaty Google z zakresu reklamy i analityki oraz doświadczenie w pozycjonowaniu stron oraz sklepów internetowych.

Jeśli interesują Cię tanie sponsorowane publikacje SEO bez pośredników – skontaktuj się z nami:

Tel. 511 005 551
Email: biuro@codeengineers.com

Piotr Kulik

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.