Znalezienie idealnego modelu auta używanego bywa niezwykle trudne. Nieuczciwi handlarze często ukrywają przed nami różne wady w samochodach. Na co zwracać uwagę kupując samochody używane?
-
Samochody używane
-
Samochody osobowe używane – jakie znaczenie ma przebieg?
W tekście dowiesz się na co warto zwracać uwagę decydując się na zakup auta używanego.
Samochody używane
Odnalezienie na rynku wymarzonego auta nie zawsze jest równoznaczne z sukcesem, ponieważ ukryte wady mogą je dyskwalifikować sprawiając, że nasz zakup staje się całkowicie nieopłacalny. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na samochody używane?
Nieraz jest tak, że wiele rzeczy w samochodzie weryfikujemy jedynie pobieżnie, a w innych przypadkach sprzedawcy dobrze tuszują wady, przez co osoby kupujące dają się nabrać.
W jaki sposób zatem zminimalizować ryzyko przy zakupie używanego samochodu? W trakcie zakupu:
- uważnie przeglądaj ogłoszenia (napisane w ogłoszeniu informacje nie zawsze oddają faktyczny stan pojazdu);
- sprawdź stan lakieru i nadwozia;
- sprawdź stan kierownicy i gałki zmiany biegów;
- oceń stan foteli oraz okładziny pedałów;
- sprawdź przebieg;
- sprawdź stan elementów eksploatacyjnych;
- sprawdź, czy są rude naloty, ogniska korozji i dziury;
- sprawdź stan zawieszenia;
- oceń kontrolę elektroniki;
- spróbuj jazdy próbnej.
Samochody osobowe używane – jakie znaczenie ma przebieg?
Gdy kupujemy używany samochód, oprócz konkretnej kwoty przeznaczonej na zakup, liczą się także inne aspekty. Jednym z nich jest licznik kilometrów, a raczej to co możemy ujrzeć przyglądając się mu z bliska. Dla wielu kierowców podstawowy wyznacznik, który decyduje o zakupie auta używanego to właśnie jego przebieg. Stan licznika może sporo opowiedzieć o aucie. Im wyższy przebieg tym samochód jest bardziej zniszczony, materiał na siedzeniach popękany, a kierownica bardziej wyślizgana. Duży przebieg samochodu może sugerować, że czekają nas dodatkowe wydatki z tytułu wymiany zużytych części.
Z reguły pojazd z małym przebiegiem jest określany mianem dobrego, bo ma mało przejechanych kilometrów. Podążając dalej tym tropem, taki samochód ma mniej wysłużone wnętrze i mniej zużyte części.
Wszystko opisane powyżej świetnie się sprawdza jednak, jeśli przebieg samochodu jest oryginalny, a przecież bardzo często nieuczciwi sprzedawcy manipulują licznikiem, by pokazywał niewłaściwe informacje. I wtedy taka informacja przekonuje wielu kupców do nabycia auta. Dlatego też kwestia prawdziwego przebiegu samochodu jest kluczowa, bo pozwala nam zaplanować pewne prace przy aucie i wydatki.
Pamiętajmy też, że zadbany przez właściciela samochód z przebiegiem rzędu 240 tys. kilometrów (albo większym) może stanowić często lepszy wybór niż zajechany egzemplarz cofnięty do 120 tys. Nabywca może sprawdzić przebieg korzystając z numeru VIN. Jeżeli osoba sprzedająca nie chce go podać, nie posiada dokumentów auta (dokumenty z przeglądów czy książki serwisowe), lepiej sobie odpuścić zakup.
- Awaryjne otwieranie samochodu Sieradz – sprawdź jak bezpiecznie dostać się do środka auta – 24 stycznia 2023
- Moduł GPS idealny dla dużych flot samochodowych! – 10 stycznia 2023
- Wygodne zabezpieczenie auta z aplikacją – IKOL System – 17 listopada 2022