fbpx
PORTALE PARTNERÓW

Relacje ze świata automatyki/mechaniki/motoryzacji.

Ochrona antykorozyjna – o czym musisz pamiętać

W zależności od właściwości chemicznych czynników korozyjnych i typu korozji istnieje spora ilość sposobów zapobiegających lub zmniejszających skutki powstawania korozji. Do podstawowych sposobów zapobiegania przed korozją jest właściwe dostosowanie materiału do panujących warunków atmosferycznych.

W dużym stopniu możemy zmniejszyć wpływ niektórych czynników powodujących korozję poprzez zastosowanie  inhibitorów korozji, które powodują opóźnienie korozji. Inhibitory korozji tworzą na powierzchni metalu warstwę ochronną, dzięki której szybkość powstawania korozji spowalnia. Sole cyny, arsenu, niklu i magnezu w środowisku alkaicznym są używane jako inhibitor korozji, natomiast w środowisku kwaśnym: krochmal, klej lub białko.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony antykorozyjnej jest tak zwana  ochrona katodowa. Ochrona katodowa polega na połączeniu chronionego elementu, czyli katody z metalem mniej szlachetnym, tworzącym anodę ogniwa. Połączenie anody z katodą wykonuje się przez bezpośrednie połączenie lub za pomocą przewodnika. Przy pomocy protektorów zapewnia się ochronę  przed korozją dużych obiektów stalowych, np. kadłuby statków czy rurociągi. Protektorami najczęściej są blachy wykonane z metali aktywnych jak: cynk, magnez lub glin i za pomocą przewodów połączone z elementem chronionym. Po zupełnym zużyciu protektora należy go jak najszybciej wymienić na nowy. Podobny efekt daje również zastąpienie cynku złomem stalowym połączonym z dodatnim biegunem prądu stałego, podczas gdy chroniona konstrukcja połączona jest z biegunem ujemnym.

Ochronę antykorozyjną zapewni stosowanie powłok ochronnych. Do powszechnie znanych sposobów ochrony antykorozyjnej należą między innymi:

  • pokrywanie innym metalem,
  • pokrywanie powierzchni farbami i lakierami,
  • smary i oleje,
  • tworzywa sztuczne,
  • ograniczenie czynników agresywnych środowiska.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w ofercie firmy Zerust Excor: ochrona antykorozyjna

 

 

Popularne tagi: odrdzewiacz , oleje antykorozyjne , folia aluminiowa , folia antykorozyjna , płyn antykorozyjny , papier antykorozyjny , smar antykorozyjny

 

 

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
ochrona antykorozyjna

Dojazd:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.